Профілактики у дітей порушень постави і плоскостопості

Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» вимоги до рівня фізичної розвиненості визначаються Базовим компонентом дошкільної освіти України.

Одним із найважливіших завдань фізичного виховання дошкільнят є формування правильної постави, профілактика плоскостопості, виправлення порушень опорно-рухового апарату. Гарний ефект дають спеціальні гімнастичні вправи та різні види самомасажу. Ми їх уміло застосовуємо у своїй роботі з вихованцями. Для цих дошкільнят  проводяться профілактичні заняття з використанням різноманітного спортивного інвентарю (масажні м’ячики, гімнастичні палиці, стежина здоров’я тощо).

 

Інформація для батьків

Виявлення початкових форм порушень постави та їх профілактика найефективніші саме в дошкільному віці. Усі батьки повинні три, чотири рази на рік оглядати своїх дітей. Це найкраще робити під час купання. Огляд рекомендують починати з відстані 1-1,5 метри і після того, як дитина заспокоїться, набуде звичної пози. Її оглядають спереду, ззаду та збоку. Коли дитина стоїть обличчям до Вас, зважте на контури та рівень плечей, на форму грудної клітки. Слід перевірити чи немає асиметричних відхилень. Асиметрія  може бути ознакою викривлення хребта (сколіоз). За нормальної постави хребет розміщується по середній лінії  тулуба, плечі та кути лопаток перебувають на одному рівні. Дитину з дефектами постави треба направляти до кабінету лікувальної фізкультури. Звичайно запобігти дефектам постави значно легше, ніж лікувати їх. Профілактичні заходи проти порушень здійснюють у сім’ї в двох напрямках:

 • створюють необхідні гігієнічні умови (добре освітлення, систематичні провітрювання кімнати, додержання режиму дня, відповідні до росту дитини меблі та ін.).
 • проводиться цілеспрямована виховна роботу стосовно здорового способу життя.

 

Шановні батьки, намагайтеся:

 1. Дотримуватися вдома режиму дня.
 2. Щоденно разом з дітьми виконувати ранкову гімнастику, здійснювати загартовуючі процедури.
 3. Залучати дітей до основних рухів – вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, в повзанні, лазанні, рівновазі, вправи з м’ячем.
 4. Разом з дітьми організовувати пішохідні прогулянки, туристичні походи у природу.
 5. Грати в рухливі ігри.
 6. Облаштувати в квартирі спортивний куточок.
 7. Кататися з дітьми на роликах, лижах, санчатах, велосипедах; грати в бадмінтон, теніс, футбол, баскетбол.
 8. Плигайте на скакалці.
 9. Плавайте, грайте на воді.

 

Комплекс вправ для профілактики сколіозу у дитини

Вправа 1. «Їдемо на велосипеді». Дитина лежачи на спині «крутить» у повітрі уявні педалі велосипеда, вперед і назад.

Вправа 2. «Ріжемо ножицями». Дитина лежачи на спині робить махи прямими ногами горизонтально, при цьому схрещуючи ноги.

Вправа 3. «Колобок покотився». Дитина, сидячи на килимку, підтягує до себе ноги, зігнуті в колінах, обхоплює їх руками і починає «гойдатися» на спині, щоразу намагаючись повернутися в положення сидячи.

Вправа 4. «Міст над дорогою». Дитина лежить на спині, ноги зігнуті в колінах, ступні стоять на підлозі, руки лежать уздовж тулуба. Дитина відриває таз від підлоги і вигинається, намагаючись підняти таз якомога вище, в такому положенні залишається 5 секунд і лягає.

Вправа 5. «Акробат в цирку». Дитина лежить на спині, руки вздовж тулуба, піднімає прямі ноги і намагається торкнутися носками підлоги у себе за головою.

Вправа 6. «Кошеня». Дитина стоїть на четвереньках, прогинає спину вниз, піднімаючи голову вгору, потім прогинає спину вгору, опускаючи голову вниз.

Вправа 7. «Візочок». Дитина стоїть на четвереньках, ви берете його за щиколотки ніг і «водите» по кімнаті, а він перебирає руками по підлозі.

Вправа 8. «Кошик для ягід». Дитина лежить на животі, бере руками себе за щиколотки ніг і тягнеться, як можна вище, утворюючи велику корзину.

Вправа 9. «Плавець». Дитина, лежачи на животі, робить махи прямими руками і ногами в повітрі, імітуючи плавання.

Вправа 10. «Пружинка». Дитина, лежачи на животі, відриває від підлоги прямі руки і ноги і так завмирає в повітрі на кілька секунд.

Вправа 11. «Човник». Дитина, лежачи на животі, відриває від підлоги прямі руки і ноги і залишається в такому положенні якомога довше. Час виконання цього дуже корисного вправи, збільшуйте поступово до декількох хвилин (у цей час дитина не повинна торкатися руками або ногами підлоги).

 

Бажаємо Вам міцного здоров’я і спортивних успіхів!