Рекомендації батькам щодо виховання дітей

1. Дозвольте дитині буди собою, зі своїми вадами, вразливими місцями та чеснотами. Приймайте її такою, якою вона є, підкреслюйте її сильні властивості. Знаходьте можливість підтримати свою дитину, а не «опустити».
  2. Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любитимете її за будь-яких обставин. Не бійтеся «залюбити» своє маля: саджайте його собі на коліна, дивіться йому в очі, обіймайте та цілуйте, коли воно того бажає.
  3. Робіть все для того, щоб діти не втратили довіри до вас.
  4. Намагайтеся, щоб ваша любов не перетворилася на вседозволеність та бездоглядність. Встановіть чіткі межі дозволенного (бажано, щоб заборон було не багато – лише найголовніші) і дозвольте дитині вільно діяти в цих межах. Неухильно дотримуйтесь встановлених вами заборон і дозволів.
  5. Намагайтеся впливати на дитину проханням – це найефективніший спосіб давати їй інструкції. Якщо прохання не виконується, треба переконатися, що воно відповідає вікові й можливостям дитини.
  6. Краще ніколи не бити дитину. Батьки самі вирішують, як покарати, але майте на увазі, що фізичне покарання – найтяжчий за своїми наслідками засіб покарання. Дитина повинна боятися не покарання, а того, що вона може прикро вразити вас. Покарання не повинно сприйматися дитиною, як перевага вашої сили над її слабкістю, як приниження.
  7. Будьте уважні до того, що ви говорите своїм дітям. Не треба лякати дітей чудовиськами, вовками, поліцією. Це не зробить їх ні розумнішими, ні добрішими.
  8. Не забувайте, що шлях до дитячого серця пролягає через гру, саме у процесі гри ви зможете передати необхідні навики, знання, поняття, про життєві правила та цінності, зможете краще зрозуміти один одного.
  9. Нехай не буде жодного дня без прочитаної разом книжки.
  10. Розмовляйте з дитиною, розвивайте її мовлення, пояснюйте їй не зрозумілі явища, ситуації, суть заборон та обмежень. Допоможіть їй навчитися висловлювати свої бажання, почуття та переживання, тлумачити поведінку свою та інших людей.
  11. Дозволяйте дитині малювати, розфарбовувати, вирізати, наклеювати, ліпити, працювати з конструктором. Заохочуйте її до цього, створюйте умови.
  12. Привчайте дітей до самообслуговування, формуйте трудові навички та любов до праці, підтримуйте ініціативу й бажання допомагати вам.
  13. Повірте в неповторність своєї дитини, що вона – єдина, унікальна, не схожа на жодну іншу і не є вашою точною копією. Тому не варто вимагати від неї реалізації заданої вами життєвої програми і досягнення поставленої вами мети. Дайте їй право прожити власне життя.

Здатність почути, зрозуміти дитину – своєрідний місток між батьками та дітьми.

ПІДГОТУВАЛА ПСИХОЛОГ ДОБРОДУМОВА І.В.