1 червня – Міжнародний день захисту дітей

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ДО СВЯТА

Міжнародний День захисту дітей – це добрий привід замислитися над проблемами і малят, і підлітків, і тих, хто наближається до межі, за якою дорослість. Адже цей день стосується життя і тих, хто ще грається в пісочниці, і тих, хто готується до нового життя, переступаючи шкільний поріг.

Цей день є одним з найважливіших свят червня. З одного боку, він є веселим святом, який проходить безліч різноманітних заходів. З іншого – це нагадування про те, що захист потрібен кожній дитині. Дорослі повинні давати дітям можливість вирости у здорових, чесних, відповідальних людей.

З історії свята

День захисту дітей вважається одним з найстаріших свят і бере свій початок з 1 червня 1925 року. Саме цього дня відбулося дві події, які і стали визначальними при виборі дати свята: в Женеві відбулася перша міжнародна конференція, під час якої обговорювалися проблеми дітей, а генконсул Китаю в Сан-Франциско зібрав у місті групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у Цзе (Фестиваль човнів-драконів) – свято, яке символізує початок літа.

Перший документ, в якому офіційно були прописані права дітей на рівні міжнародного законодавства, – це Конвенція про права дитини ООН. Вона була прийнята 20 листопада 1989 року. 61 держава підписала даний документ.

Міжнародний день захисту дітей відзначається в Україні з 1998 року.

Дитинство в житті людини

Дитинство є абсолютно особливим періодом у житті кожної людини. Саме в цей час він вчиться розуміти, яким чином влаштований навколишній світ. Ранні роки є невід′ємною частиною способу життя будь-якого народу чи культури. Життя кожної людини починається з цього періоду, тому немає жодного жителя планети, якого не торкався б свято 1 червня. Захист дітей – справа кожного. Той, хто колись був дитиною, зобов′язаний піклуватися про життя і благополуччя інших малюків.

В це свято дорослі повинні згадати про те, що кожна дитина має право на свободу, безпеку, здоров′я, дозвілля, захист від різного роду насильства, а також свободу віросповідання. Тільки так у майбутньому він стане справді гідним громадянином своєї країни. Одна з найважливіших завдань кожного дорослого – це зберегти життя дитини, а також його здоров′я.

Особливий день

1-го червня в різних країнах світу відбуваються різноманітні заходи, що підкреслюють увагу до дитячих прав і до формування гармонійної особистості. Традиційними стали доброчинні акції, нагороди, призи. Цього дня в багатьох країнах світу проходять благодійні акції, покликані допомогти і підтримати дітей-сиріт, інвалідів, безпритульних.

Святкування

В кожному місті проводяться спеціальні екскурсії, виставки, концерти, лекції. Відкривають свої двері різні організації – розважальні парки, музеї, ярмарки. Без тематичного святкування не обходиться жоден перший день літа. Щоб створити своїй дитині святкову атмосферу, можна відвідати один з таких заходів.

Зазвичай, цей день святкується в парках культури і відпочинку. Там нерідко проводяться різноманітні конкурси, яскраві концерти. 1 червня, у День дітей, дорослі радують малечу різними подарунками, солодощами, повітряними кульками, іграшками. Як раз у цей день відкривається сезон каруселей та атракціонів. Незважаючи на те, що це свято не є ні днем народження, ні Новим роком, кожна дитина з нетерпінням чекає його. Найкраща радість для кожної дитини – це подарунок в цю особливу дату. Радість, подарована малюкові, зробить щасливішими дорослого. Адже щастя дитини так приємно бачити.

Пам′ятаймо, що дотримання прав дітей є необхідною умовою для формування гуманного, справедливого і благополучного суспільства.

Про що слід пам′ятати

1 червня – день, коли варто ще раз згадати про безпеку своєї дитини. Щоб малюк про все розповідав батькам, важливо засвоїти правило: дорослий повинен правильно реагувати на одкровення малюка. Щоб не сталося, ні в якому разі не можна докоряти дитині словами про те, що «його ж попереджали», і «як він міг». Адже тоді дитина закриється, і мама з татом ризикують не дізнатися про можливі небезпеки. Дитина повинна розуміти, що будь-який, навіть самої страшної ситуації, він може розраховувати на допомогу і підтримку батьків.

Потрібно навчити дитину ніколи не починати спілкування з незнайомцями, навіть з тими, які здаються добрими. Поясніть, що дитина зовсім не зобов’язаний відповідати на запитання, які задають йому незнайомі дорослі. Дітям необхідно також розповідати про ті небезпеки, які можуть чекати їх в Інтернеті. Потрібно пояснити, що не завжди людина в мережі є тим, за кого він себе видає. «Один» може виявитися дорослим злочинцем. Тому нікому не можна говорити свою адресу і телефон, місце навчання та іншу подібну інформацію.

Діти – це світлі промінчики надії для батьків, в яких ми бачимо здійснення наших мрій і сподівань. Вони – наше майбутнє, а значить – майбутнє України. І саме від дорослих залежить, яким буде становлення наших дітей, як складається їхня доля. Пам′ятати про це ми повинні не тільки в це свято, а й повсякчас. Сьогодні нашим першочерговим завданням є забезпечення належних умов для того, щоб кожна дитина росла здоровою і щасливою, мала можливість розвити свої інтереси, та здібності, отримала належну освіту й виховання.

Підготувала вихователь ДНЗ№34  Муравченко Л.А.