Міжнародний день вишиванки

Вихователь Муравченко Л.А. ДНЗ №34 до Міжнародного дня вишиванки підготувала консультацію для батьків, в якій познайомила з історією свята і традиціями українського народу.

Консультація для батьків

«День вишиванки»

У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію.

Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам′ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII cт. до н. е. – IV cт. н.е.

Знаменитий арабський мандрівник Х ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

День вишиванки – поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане до єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.

В 2020 році  День вишиванки припадає на 21 травня.

Зараз День вишиванки святкують в 9-ти країнах. У третій четвер травня щорічно люди одягають барвисті вишиванки, різноманітність яких по-справжньому вражає. Зберігаючи традиційні народні мотиви, сучасні вишиванки виглядають стильно та актуально.

Люди у вишиванках влаштовують паради, марші, а також проводяться різні масштабні конкурси, такі як «Краще фото».

Уже багато століть вишивка має особливе значення, адже вишиванки були приданим дівчини, одягом для немовляти і оберегом для кожної людини. Раніше вишиванки пряли з льону і конопель для молодих дівчат, які незабаром повинні були стати матерями.

Українська вишивка зберігає в собі історію, і символічне значення. Кожен регіон України відрізняється своїми кольорами й типом вишивки. Наприклад, в Тернопільській області в пріоритеті чорний колір вишивки, в Полтавській біла вишивка на білій сорочці, а на Буковині переважають яскраві кольори.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров′я, а також щасливої долі, символізує родинну пам′ять, вірність та любов у сім′ї.

Історія свята

Всесвітній день вишиванки вперше відзначили в Україні у 2006 році. Розпочалось все з того, що студенка Чернівецького національного університету Леся Воронюк, висловила свою пропозицію на рахунок святкування Міжнародного дня вишиванок. Його святкують на третьому тижні травня, точної дати немає. У 2006 році вищезгадана студентка разом зі своїми одногрупниками та викладачами вбрались у традиційні українські сорочки. З наступного року до участі у святі приєднались ще більше охочих, серед яких було багато учнів та студентів.

На початковому етапі свято відзначалось лише в межах цього університету, трохи пізніше його стали святкувати та вшанувати у всіх навчальних закладах України. Свято стало національним.

З кожним роком з′являються все нові ідеї святкування цього свята. В цей день лунає грайлива музика, багато танців та веселощів навколо. Але все ж таке одне залишається незмінним з року в рік. Це, звісно, гарно вбрані в традиційний український одяг люди. На святкуванні у гарних вбраннях можна зустріти людей абсолютно різних вікових груп. І маленькі діти, і жінки з чоловіками, цілі сім′ї, і навіть похилі люди одягають вишиті сорочки. Всі намагаються створити неповторну святкову атмосферу, яка з кожним роком поповнюється новими ідеями.

Підготувала вихователь ДНЗ №34  Муравченко Л.А.