Дидактичні ігри з кришками для розвитку дитини

Дидактичні ігри з кришками – це ігри, які навчать дітей в ігровій формі, орієнтуватися в колірній гамі, дадуть поняття про величину (великий, середній, маленький, сприятимуть розвитку моторики пальців рук, сформують вміння вирішувати логічні завдання, розвинуть творчі здібності.

Коли дитина бачить, відчуває, досліджує предмет, формувати знання і сприяти його розвитку значно легше. Тому одним з основних принципів навчання дітей є наочність.

Для ігор знадобляться будь-які кольорові кришки від харчових продуктів і пляшок. Ці ігри можна використовувати для будь-якої вікової категорії дітей. Йти від простого до складного. “Чому кришки?”- відповідь проста.

1. Кришки легко брати руками, вони не ламаються, тому їх можна використовувати довгий час
  2. Кришки від харчових продуктів, значить, допущені санітарними нормами
  3. Кришки зручні в роботі як з однією дитиною, так і з групою дітей
  4. Грати кришками можна як за столом, так і на килимі.

Гра – це основний вид діяльності дітей дошкільного віку, це «чарівна паличка», за допомогою якої можна сформувати у дітей вміння розрізняти кольори, рахувати, а в більш старшому віці – думати, міркувати, винаходити, доводити. Гра – це не тільки розвиток, а й наше спілкування з дітьми. Діти особливо тягнуться до людей, яких вони люблять. Для них щастя – це коли дорослі приділяють їм увагу, грають з ними. Граючи з дітьми, ми виконуємо відразу кілька завдань: розвиваємо, формуємо вміння спілкуватися і просто робимо дітей щасливими.

Дидактичні ігри повинні будуватися за принципом ” від простого до складного».  Їх використання залежить від фантазії дорослого і самих дітей.

З маленькими дітьми можна починати гру з вивчення кольору, відповідності кольорів «такий не такий», нанизувати і приставляти кришечки, що корисно для дрібної моторики. Дрібну моторику рук дуже важливо розвивати у дітей, адже вона пов’язана з розвитком мови.

Навчившись розрізняти кольори і розміри, діти можуть перейти до конструювання нескладних малюнків і орнаментів. Дидактичні ігри з кришками і картками допоможуть дітям розвинути пам’ять і логічне мислення, сформують вміння міркувати і аналізувати.

Рекомендації щодо проведення ігор

– Заохочуйте творчу ініціативу дитини.

– Ні в якому разі не лайте за помилки, не насміхайтеся навіть «над найбезглуздішими спробами вирішення».

– Обов’язково говорите дитині, що він розумний, здатний. Але не потрібно захвалювати дитини. Починати завжди з похвали.

– Не поспішайте підказувати, намагайтеся, щоб дитина знаходила правильну відповідь хоч і з вашою допомогою, але все ж самостійно.

– Сформуйте у дитини вміння доводити правильність своєї відповіді, відстоювати свою точку зору – це закріпить його впевненість в собі, і своїх силах. Тому, якщо відповідь неправильна, завжди потрібно запитати: “Чому ти так вважаєш?»

– Намагайтеся попереджати виникнення негативних емоцій в процесі гри.

Ігри повинні викликати позитивні емоції, тоді у дитини буде формуватися стійка позитивна мотивація до розумової діяльності. Уникайте примусу – це призводить до породження негативних емоцій і формує негативне ставлення до будь-якої розумової діяльності. Діти захоплені задумом гри, не помічають того, що вони вчаться, хоча їм доводиться стикатися з труднощами при вирішенні завдань поставлених в ігровій формі.

Підготувала вихователь ДНЗ№34  Муравченко Л. А.