Здоров’я- над усе!

(Загартування)

Консультація для батьків

Загартування

один з важливих методів збереження здоров’я дітей. Його проводять з метою пристосування організму до різноманітних впливів зовнішнього середовища. Підґрунтям загартовування є принцип тренування нервових закінчень та кровоносних судин шкіри, слизових оболонок і через них — кровоносних судин та нервової системи. Загартовування передбачає використання водних процедур, сонячних та повітряних ванн у поєднанні із заняттями фізкультурою. Призначаючи ці процедури, необхідно враховувати вік дитини, стан її здоров’я, перенесені раніше захворювання. Правильно загартовувати дитину — означає правильно її виховувати. Загартовування треба починати з раннього віку та продовжувати систематично, безперервно протягом багатьох років, усього життя.

Правила загартування

Загартовування сонцем

Правило 1. Не перегрівайся!

Правило 2. У перші дні засмагай на сонці не більше 10 хвилин.

Правило 3. Найкраще засмагати до 11 години ранку й після.

Правило 4. Захищай голову від сонячних променів.

Загартовування повітрям

Правило 1. Спи з прочиненою кватиркою.

Правило 2. Щоденно гуляй і грайся на свіжому повітрі.

Правило 3. Роби повітряні ванни у літню пору — на вулиці, взимку — в кімнаті, відкривши кватирку.

Правило 4. Одягайся за погодою.

Загартовування водою

Правило 1. Обтирай тулуб змоченими у воді руками, а потім енергійно розітри шкіру.

Поступово зменшуй температуру води від ЗО°С до температури водопровідної.

Правило 2. Найкращий час для загартовування водою — ранок, після фізичної зарядки.  Через місяць від регулярного обтирання переходь до обливань. При загальному обливанні голову залишай сухою.

Правило 3. Для загартовування водою використовуй душ.

Правило 4. Чудовий вид загартовування — холодні ванни для ніг. Найкращий час — перед сном. Спочатку вода повинна бути комфортно прохолодною, а потім доцільно поступово знижувати її температуру до 12 °С. Тривалість процедури — 1-2 хв. Ноги витирай, а потім розтирай шкіру.

Правило 5. Влітку купайся і плавай у штучних і природних во­доймах.

Методи загартування

Обтирання. Спочатку шкіру дитини розтирають сухою м’якою тканиною. Після цього переходять до вологих обтирань тканиною, змоченою водою

Обливання — інтенсивніша процедура. Починають його водою температури 36 — 34 °С, поступово знижуючи її під час наступних процедур до 24 — 22 °С.

Вплив душу на організм сильніший, ніж обливання. Спочатку використовують воду температури 36 —37 °С, потім-температуру води знижують, як і під час обтирання та обливання.

Загартовування стоп. Обмивання стоп слід робити щоденно, краще перед сном. Початкова температура води становить 20 °С,необхідно безперервно переступати з ноги на ногу. Це активізує кровообіг підвищує загартовувальний ефект.

Контрастні ванни. Для процедури готують два тази. В одному — вода температури 37 ° С, в іншому — 20 °С. Спочатку тримають ноги у теплій воді (30 с), потім — у холодній (15 с). Після 2 —3р. ноги слід  розтерти рушником до почервоніння. Полоскання горла холодною водою —ефективна процедура місцевого загартовування. Її можна виконувати вранці під час умивання та ввечері перед сном. Дія посилиться, якщо у склянці води розчинити 1 десертну ложку кухонної або морської солі.

Купання в річці, озері, морі. Тут все діє в комплексі — і свіже повітря, і сонце, і вода, й рухи (плавання, пірнання). Корисні морські купання. Солі, що містяться у морській воді, стимулюють рефлекторні реакції. Дитина вдихає морське повітря. Морські хвилі роблять своєрідний масаж тіла Чудовою процедуро є плавання в басейні, особливо прохолодної пори року.   Ходіння босоніж. Привчати до нього дитину треба поступово. Особливо корисно ходити по дрібних камінцях на березі моря, річки.

Повітряна ванна має м’якшу дію, ніж водні процедури.  Сонячні ванни для здоров’я дитини- стимулюють процеси обміну речовин, сприяє зміцненню нервової, серцево-судинної систем.

Прогулянки на свіжому повітрі— також ефективний засіб загартовування дітей. Дитина потребує максимально тривалого перебування на свіжому повітрі. Для прогулянки одягати дитину треба відповідно до температури повітря.

Поради батькам

1. Ніколи не примушуйте робити дитину те, що викликає в неї сильні негативні емоції.
  2. Ніколи не примушуйте дитину робити те, що ви самі нізащо не погодилися б виконувати.
  3. Не забувайте, що загартування – це фізіологічна адаптація, яка більшою мірою залежить не від вашого бажання, а від можливостей дитячого організму.
  4. Не порушуйте послідовності в процесі загартування, не ігноруйте кожного з етапів. Це в призведе до психоемоційного напруження.
  5. Будь яка адаптація, зокрема і загартування, потребує додаткових ресурсів. У цей період організму потрібні вітаміни.
  6. Якщо дитина незважаючи на загартування занедужала, це лише означає, що її імунітет не повністю дозрів. Тож доведеться розпочати все з початку після повного одужання і, можливо, робити це неодноразово.
  7. Починайте загартування дитини з найпростішого й приємного – обтирання м’яким вологим рушником спекотного літнього дня. Дитина отримає задоволення, і в неї встановиться позитивний зв’язок між процедурою загартування і її власними почуттями.
  8. Пам’ятайте, що на дитину справляє велике враження ваш приклад.
  9. Одягайте дитину так, щоб їй було легко, зручно й сухо. Пам’ятайте: якісне, міцне взуття – не розкіш, а засіб збереження здоров’я.
  10. Не переймайтеся тим, що іншим дітям щось краще вдається, ніж вашій, – кожна дитина має індивідуальні можливості, стан здоров’я.