Писанка, писанка-веселковий цвіт

Писанка, писанка-веселковий цвіт.

Писанка, писанка – мій дитячий світ.

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

Шановні батьки!

Наближається найсвітліше християнське свято Христового Воскресіння, до якого ретельно готується майже кожна православна родина з маленькими дітьми. Не кожна дитина може відповісти, у чому сенс святкування Великодня та чому православні вважають цей день найбільш значимим у році.

Якщо вашому малюку вже виповнилось 4-5 років, ви можете розпочати його знайомство з християнськими традиціями, ненав’язливо залучаючи до процесу підготовки до святкування.

Історія про Христа: що повідати дітям.

Давним-давно на землі жив Божий син Ісус Христос, що багато подорожував країною та говорив людям про любов, вічне життя, необхідність допомагати один одному, не грішити та прощати проступки. Він зцілював хворих та виявляв співчуття до усіх, хто цього потребував.

Але царі боялись Ісуса і не любили його. Схопивши Божого сина, вони довго знущались з праведника, а після того розіп’яли на хресті – на горі Голгофі. Ісус добровільно прийняв усі страждання та мученицьку смерть: цим він спокутував гріхи людей та відкрив ворота до Раю.

На третій день після поховання Христа сталося диво – він воскрес із мертвих, доказавши цим, що душа є безсмертною. У нас теж є шанс на воскресіння після смерті – робити якомога менше поганих вчинків, що віддаляють нас від Бога.

 

Шановні батьки!

Не забудьте роз’яснити смисл незамінних пасхальних атрибутів:

крашанки, писанки – фарбовані яйця, що символізують нове життя. Згадайте, що раніше яйця фарбували виключно в червоний колір, який означає кров Христову, пролиту за нас.

На питання дитини: «Чому на Великдень фарбують яйця?» Можна розповісти таку історію.

На Великдень до римського імператора Тиберія прийшла Марія Магдалина з благою звісткою: «Христос воскрес!» – повідомила вона і піднесла в дарунок імператорові куряче яйце. Імператор розсміявся і сказав, що швидше за яйце стане червоним, ніж він повірить в це. І на очах у здивованої публіки біле яйце в руках Марії стало червоним! Коли Тиберій це побачив, він був вражений і відповів: «Воістину воскрес!». З тих пір червоне яйце стало символом нового народження і вічного життя.

паска – великодній хліб, головна страва на столі;

 

сирна паска – солодкий десерт у формі усіченої піраміди як символу гробу Господнього.

 

Православна Пасха 2020 святкується 19 квітня в Неділю.  Проведіть цей день разом з родиною, подбайте про те, чим розважити дітей. А ми допоможемо вам у цьому, запропонувавши веселі та корисні сучасні та народні ігри з крашанками.

Якщо Ви вважаєте непотрібним або ще зарано пояснювати історію Христа, пограйте з вашою дитиною в ігри.

 

Де сховалася крашанка?

Візьміть 4–5 різнокольорових крашанок та стільки ж різних непрозорих коробочок. Ведучий ховає крашанки у коробочки і просить гравців показати, де лежить яєчко певного кольору.

Гру можна ускладнити, взявши більше крашанок або міняючи коробочки місцями.

 

 

Котияєчко

Покачайте писанку між долоньками.

Притуліть писанку до долоні та покатайте її навколо руки так, щоб вона не впала. Тепер обкрутіть її навколо зап’ястя, після цього — навколо руки ближче до ліктя. Не впала? Добре! Які ви вправні!

Спробуйте обкотити писанку навколо себе, не впустивши її! Притуліть до живота, перекотіть на бік, звідти на спину, на інший бік і знову зупиніть на животі. Ви котили писанку зліва направо? А тепер прокотіть справа наліво! Молодці!

Нехай писанка зустрінеться з вашими ніжками! Обкотіть її навколо стегна або гомілки. Де легше втримати яєчко? Чому?

Цікаво, чи зможете ви виконати це завдання, якщо не дивитиметеся, що робите? Заплющте очі і обкотіть писанку навколо своєї руки або ноги!

Допоможіть писанці привітатися з вашою голівкою! Притуліть її до лоба та рухайте ліворуч або праворуч до потилиці й знову до лоба. А потім у інший бік.

Вам вдалося виконати всі завдання? Тоді можете запросити до спільної гри когось з членів сім’ї. Спробуйте обкотити писанку навколо його руки. Як ви гадаєте, це легше чи складніше, ніж навколо своєї? А нехай обкотить писанку навколо вашої ноги. Якщо вам подобається працювати в парі, домовтеся обкотити одне одному яєчком голівки, животики і спинки.

 

Ловися, писанко, велика та маленька!

Оберіть собі партнера для гри. Нехай один з вас візьме сачок (можна замінити відерцем, пакетом, мішечком), а другий 4–5 дерев’яних писанок (можна замінити схожими невеликими предметами). Станьте одне напроти одного на відстані приблизно 2 метри. Спробуйте влучити яйцем у сітку! Складно?

Поцілити буде набагато легше, якщо гравець, який тримає сачок, допоможе напарнику: нахилятиметься, підходитиме та пересуватиме сачок, намагаючись зловити писанку у польоті.

А спробуйте влучити, якщо партнер, навпаки, ухиляється. Не вдається? Тепер відійдіть одне від одного трохи далі, потренуйтеся у влучності.

Наостанок поміняйтеся ролями, нехай той, хто кидав, спробує ловити. Чия

 

Пасхальна гірка

Для цієї гри треба зробити гірку з дошки, поклавши її на стілець. Приготуйте також дрібні призи (повітряні кульки, горішки, крейду тощо) та покладіть їх на підлогу на різних відстанях від гірки.

Гравці підходять до гірки по черзі та котять з неї свої крашанки, намагаючись поцілити у той чи інший приз. Якщо яєчко торкнулося дарунка, то гравець забирає його собі.

 

Це були сучасні великодні ігри. А бажаєте пограти в народні? Раз, два, три! Гру почни!

Коток

У «котка» грають так: з похилого місця, з перепоною внизу котять яйця, одне за одним, намагаючись котити так, щоб попасти своєю крашанкою в крашанку партнера. Правило: хто частіше попадає, той більше виграє.

 

Гра навбитки (чи цокання або товкання)

Гра «навбитки» полягає в тому, що один тримає в руці крашанку, носком догори, а другий б’є носком свого яйця. Потім б’є другий по кушці, тобто по протилежному кінці. Чия крашанка розіб’ється з обох кінців, той програв: він віддає свою крашанку тому, хто виграв.

Гра навбитки — своєрідне мистецтво. Треба вміти взяти яйце так, щоб удар прийшовся якраз по центру, де шкаралущу найважче розбити, добре стиснути його в руці, але щоб не роздавити, бити з рівною силою з того й другого боку — хто б’є по нерухомій крашанці, має більше шансів виграти. Багато важить уміння вибрати для гри яйце з міцною шкаралущею. Раніше, бувало, йшли на хитрощі: робили з обох кінців яйця — гострого і тупого — непомітні проколи голкою, видували білок і жовток, а потім заливали всередину розтоплений віск. Таке яйце звалося вощанкою, його звичайне яйце розбити не могло. Тому грати вощанкою вважали недозволеним прийомом.

 

Міньки навпомацки

Дитина бере писанку в одну руку, а крашанку в другу і ховає руки за спину. Звертається до члена сім’ї: «Угадай, в якій руці писанка, а в якій крашанка». Хто вгадав, забирає яєчка, а як не вгадав – свої дає.

 

Знайти із зав’язаними очима

Кладуть крашанку на землю. За десять кроків від неї стоїть один з тих, хто хоче виграти яйце. Йому зав’язують очі хусткою. У такому стані він відміряє десять кроків, розв’язує очі і має дістати до яйця, не сходячи з місця. Якщо дістане – виграв.

 

Кітьки, або коток

В кітьки — варіація гри крашанками: їх треба котити по землі. У «котка» грають так: з похилого місця, з перепоною внизу, котять яйця, одне за одним, намагаючись котити так, щоб попасти своєю крашанкою в крашанку партнера. Правило: хто частіше попадає, той більше виграє.
Інший варіант – чиє яйце покотиться далі, той і виграв.
Раніше ця гра була популярнішою від гри навбитки. Іноді вислів «гратися у кітьки» вживається у значенні: хитрити один перед другим, щоб своє тільки показати і з рук не випустити, а чуже забрати.

 

Гра в “кидка”

Гра в “кидка” відбувається так: один з гравців кладе дві крашанки на такій відстані одна від одної, щоб поміж ними не могло прокотитися яйце; другий гравець стає на відстані одного сажня і кидає свою крашанку. Якщо він попаде одночасно в обидві – виграв, а як в одну або не попав взагалі – програв.

 

Захована крашанка

Кладуть кілька шапок, під одну з них – крашанку; хто відгадає, під котрою з шапок є крашанка, той виграв, а не відгадає – програв.

 

Куди показує крашанка

Розкручують крашанку і накривають шапкою. Хто вгадав, куди яйце показує носиком, той виграв.

 

Чиє яйце довше крутиться

Гравці розкручують свої крашанки. Той, у кого вона крутиться найдовше- переможець.

 

На Великдень всі мають веселитися, бо хто буде сумувати в цей день, сумуватиме і весь рік. 

 

Підготувала вихователь ДНЗ №34 Зуєва С.І.